True Light Experiences.
Festive Atmospheres

read more
Barcana

True Light Experiences

We create True Light Experiences that turn spaces into atmospheric places filled with light. Our unique approach to crafting design-driven lighting concepts attracts visitors to spaces where they experience real moments of happiness.

Barcana

Products

Our lighting, lighting design and non-lighting design products make it easy for anyone to use light to infuse indoor spaces with festive atmosphere, and turn buildings, cities and outdoor spaces into local talking-points.

Barcana

Themed Attractions

MK Themed Attractions is a division of MK Illumination that combines light, decoration, custom-designed characters and fiberglass products to create thrilling amusement park concepts and contained themed experiences suitable for any space, any place and any theme.

We transform spaces into atmospheric places that make people happy with our custom, design-driven True Light Experiences. Welcome to the world of MK Illumination.

People crave experiences more than anything else. That’s why we harness the power of light, design, storytelling and carefully-selected products to create lighting experiences that tap into people’s emotions. We work across a range of sectors for clients large and small, combining local expertise and global experience, and delivering unique experiential solutions as well as a selection of high-quality products.

How can we help you transform your space?

7
good reasons for you to get in touch
 • Experiences that add value

  Our True Light Experiences and MK Themed Attractions deliver added-value because they make people happy. Added-value = real moments of happiness.

 • Industry leader in quality standards

  Our lighting, decoration and themed attraction products are safe, legal, efficient and as far as possible, sustainable. In short: if you want to BUY SMART you want to buy from MK Illumination.

 • Local expertise, global experience

  We transform spaces of all shapes and sizes with light and design, applying valuable global experience and understand of world-wide trends whilst keeping local values and cultural expectations in mind.

 • Inspired, design-driven approach

  We draw inspiration from many sources, combining that with a deep understanding of how design can be used to create emotion and experiences.

 • Team of experts with a full-service offering

  Wherever you are in the process of choosing lighting and products to create an experience for your space, our team of experts are ready to help. From initial input, briefing and design, to manufacture, installation and site dismantling, we do it all.

 • Courageous & open

  We’re open to new ideas and we’re courageous enough to challenge the norm, think differently and try new things to create extraordinary experiences.

 • In-house production

  We manufacture our lighting design and non-lighting design products, and manage quality in our production facilities in Europe, Asia, North America and Africa.

Registraci newsletteru

Případová studie

Případová studie
City - Uherském Hradišti / Czech

Vánoční pohádka v Uherském Hradišti

Vznik českého města Uherské Hradiště sahá hluboko do minulosti. Bylo založeno roku 1257 českým králem Otakarem II. a v současnosti je známé svým charakteristickým folklórem, hudbou, lidovými krojy a tradicemi. Historické cetrum města je velmi krásné a zachovalé.

Obyvatelé Uherského Hradiště jsou na své město právem hrdí a proto nikoho nepřekvapilo, když se zástupci města rozhodli zkontrolovat stav vánočního osvětlení. S výsledkem nebyli spokojení – existující osvětlení bylo nejednotné, různé čtvrti města měli různé typy světel a hodně z nich už bylo zastaralých.

Město chtělo nově přinést do veřejných prostor slavnostní atmosférou se silným příběhem, ze kterého se budou tešit obyvatelé i návštěvníci města.

Tým Barcana se setkal se starostou, aby prodiskutovali možnosti vánoční výzdoby. Po sérií rozhovorů začalo být zřejmé, že centrum je bijícím srdcem města, a také středobodem kulturního života.

Barcana proto navrhla řešení, které by přeměnilo centrum města na vánoční pohádku – kombinací zavěšených motivů, osvětlení stromů, ozdobení radnice světelným znakem města a rozzáření spojovacích ulic vedoucích k druhému náměstí. Cílem bylo vytvořit vánoční okruh městem prozářený světlem, umožňující lidem klidnou procházku nočním městem.

Důraz byl kladený na zachování jedinečného pocitu z města, emocionálního světelného dojmu, který bude moderní, a zároveň zdůrazní tradiční prvky města.

Město bylo plné očekávání, kdy se v listopadu začali objevovat první světla. Třpytivé řetězy vánočních světel zazářily vysoko nad hlavami návštěvníků a propojili dřevěné stánky na místním vánočním trhu. Světlem zahalené kmeny stromů, místní budovy zvýrazněné vkusným osvětlením a fontána, oblíbené místo na setkávání, vyzdobená kaskádovým světlem napodobující tekoucí vodu.

Návštěvníci zaplnili náměstí, obdivovali světelnou výzdobu a popíjeli svařené víno – jednoduše si vychutnávali vánoční atmosféru vytvořenou rozsvíceným centrem a ulicemi.

Chtěli jsme dosáhnout, aby se návštěvníci cítili jako by vstoupili do kouzelného vánočního příběhu, který mohou prožívat se svou rodinou a přáteli. Podařilo se!” – Lenka Horáčková, Project Consultant, Barcana Česká republika

Obyvatelé Uherského Hradiště se již nyní teší na další Vánoce, až se zase nainstaluje vánoční osvětlení a znovu jim připomene kouzlo Vánoc.

Insights & News

Insights & News
Address

BARCANA s. r. o.

Solivarská 8030/1a 080 01 Prešov, Slovakia Slovak Republic
+421 517 495 780
Your contact person
Anton Kozubík

Ing. Anton Kozubík

Business Director

+421 903 719 368
Hello UptimeRobot